SPN Logistics

SPN Logistics

Przyjmując ładunek do przewozu, spedytor zobowiązuje się dostarczyć go w tym samym stanie, w jakim go otrzymał – zgodnie z prawem musi więc dołożyć „należytych starań” aby przesyłka jaką przyjął nie uległa uszkodzeniu.

 

 

 

Zabezpieczenie towarów w transporcie jest więc kluczową sprawą

 

zarówno dla sprzedającego, aby jak najlepiej i najbezpieczniej załadował towar, kupującego aby towar dojechał nienaruszony a także spedytora aby transport przebiegł szybko oraz sprawnie, bez dodatkowych postojów i kosztów związanych z tranzytem lub uszkodzeniem towarów a klient wrócił zadowolony.

 

Transport morski jest transportem który w porównaniu do innych rodzajów transportu trwa dość długo i jest to środowisko dość nieprzyjazne, sztormy, prądy morskie i przechyły statku mogą powodować spore straty lub całkowite zniszczenie towaru niezabezpieczonego, w przypadkach skrajnych mogą doprowadzić także do zniszczenia statku i narażenia bezpieczeństwa życia załogi. Dlatego warto się do takiego transportu przygotować.

 

W tym artykule chciałbym przedstawić informacje o zabezpieczeniach ładunków, które są ustandaryzowane, czyli: przewóz kontenerami morskimi standardowymi, kontenerami specjalnymi niestandardowymi oraz pozostałych przesyłek których wymiary i waga nie nadają się do przewozu jakimkolwiek rodzajem kontenera.

 

Ładunki morskie standardowe są wysyłane kontenerami standardowymi 20 stopowymi oraz 40 stopowymi i 40 high cube (40 podwyższony), które są najtańszym środkiem transportu przewozu cargo. (O rodzajach i rozmiarach kontenerów dowiesz się więcej tutaj.) Dlatego dąży się także do optymalizacji ładowania towaru w tych kontenerach aby przewieźć jak największą ilość towaru w jak najmniejszym koszcie aby zwiększyć swoje zyski. Optymalizacja w celu zwiększenia zysków jest widoczna już przy przesyłkach najmniejszych które płyną w kontenerach, np. operatorów zajmujących się drobnicą morską LCL, ponieważ kontenery maja określone wymiary, a klient najczęściej płaci od każdego metra sześciennego zajętej powierzchni (cbm). Interesem operatora drobnicowego jest zabranie jak największej ilości przesyłek do kontenera,  ponieważ przeładowuje on towary o różnych wielkościach, wadze czy różnych opakowaniach. Na przykład, część  towaru w skrzyniach, część luzem a część w metalowych beczkach. Optymalizacja takiego przeładunku jest bardzo trudna ,dlatego przy trudności z zapakowaniem może powstać dodatkowy koszt za fracht lub towar może zostać zabrany jako tzw. joker cargo czyli wtedy kiedy będzie to możliwe, co może wydłużyć czas tranzytu.

 

 

Znaki manipulacyjne w transporcie – funkcja i przykłady

 

Znaki manipulacyjne na opakowaniach z zawartością, wymuszają przy manipulacji towarem związanej ze składowaniem czy przemieszczaniem zastosowanie określonego sposobu postępowania z danym ładunkiem i opakowaniem.

Ostrożnie kruche

Góra nie przewracać

 

Załadowanie towarów różnorodnie opakowanych jest znacznie trudniejsze, niż ładunku który ma jednolita formę opakowania i wagi.

 

Dobrym przykładem oszczędzania miejsca w kontenerach morskich jest rezygnacja z wysyłania towaru w kontenerach na EURopaletach. Paleta EUR – 120cm x 80cm, jest doskonale przystosowana do transportu drogowego i wymiarów ciężarówki – 245 cm szerokości. Przy wymiarach kontenera 235 cm szerokości jest niepraktyczna gdyż nie uda się postawić dwóch EURopalet obok siebie. Używa się wiec innych form pakowania ładunku, palet o innych wymiarach podstawy które pasują do kontenerów, palet papierowych, master kartonów, różnych rodzajów folii: bąbelkowej, PE, STRETCH, VCI czy specjalnie dopasowanych skrzyń pod wymiar, tak aby wysłać towar jak najbardziej optymalnie cenowo i zgodnie ze standardami.

 

 

 

Przykłady zabezpieczeń ładunku w kontenerze

 

Do efektywnego zabezpieczenia towaru w kontenerze stosowane są rozmaite techniki mające zabezpieczyć ładunki o różnych charakterystykach. Oto przykłady:

 

  • towar bardzo ciężki np. 18 tonowy odlew stalowy ale mieszczący się w wymiarach standardowych kontenerów, umieszcza się na platformie drewnianej która umożliwia załadunek towaru od tyłu i zostaje rozłożona po załadunku do kontenera. Użycie tego sposobu powoduje wysłanie towaru tańszym kontenerem standardowym niż droższym typu open top, ładowanym od góry,
  • towar szklany np. okna, drzwi, elementy szklane, jest umieszczany na specjalnych stojakach ,drewnianych stelażach mocujących i przymocowany pasami,
  • samochody osobowe są przymocowane pasami, unieruchomione drewnianymi wspornikami umieszczonymi pod kołami.

 

 

 

Przykład złego rozmieszczenia różnego typu opakowań w kontenerze

 

Kontenery niestandardowe czyli wszystkie inne niż wymienione powyżej są przystosowane do rożnych rodzajów ładunków, najpopularniejszymi są:

 

  • Kontener reefer – towar przewożony w temperaturze kontrolowanej,
  • Kontenery flat rack – dla ładunków których szerokość jest większa niż 235 cm,
  • Kontener open top – dla ładunków których wysokość jest większa niż 259 cm lub ładunków ciężkich które da się załadować górą.

 

Przy kontenerach niestandardowych znacznie bardziej niż przy zwykłych trzeba brać pod uwagę zasady jakich muszą przestrzegać osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie ładunku. Operacja musi odbyć się zgodnie ze sztuką sztauerską aby ładunek został maksymalnie unieruchomiony.

 

  • masa ładunku zabezpieczanego w kontenerze nie powinna przekraczać nośności kontenera,
  • towar w kontenerze powinien być równomiernie rozmieszczony na powierzchni podłogi kontenera aby nie doszło do przeciążenia osi samochodów je przewożących. Nie może być tak ,że towar będzie załadowany w jednej połowie towarem lekkim a w drugiej bardzo ciężkim. Na połowie kontenera nie może być więcej niż 60% całkowitej masy ładunku,
  • towarów ciężkich nie kładziemy na towarach lżejszych,
  • ładunek w kontenerze należy zabezpieczyć przed działaniem wszelkich sił, których wystąpienia można się spodziewać w trakcie podróży,
  • waga i gabaryty towaru nie powinny przekraczać wytrzymałości użytych zabezpieczeń np. pasów wiążących ,szczególnie przy zabezpieczeniu typu Lashing.
  • drzwi  kontenera muszą pozostać pod jak najmniejszym obciążeniem, często wymaga to konieczności użycia specjalnych zabezpieczeń.

 

 

Lashing

 

 

Przy ładunkach zupełnie niestandardowych, typu break bulk czy RORO, transporcie dużych ciężkich maszyn, jachtów, ładunków takich jak elementy fabryk czy instalacji które nie mieszczą się w wymiarze jakiegokolwiek kontenera, każde zabezpieczenie musi być zorganizowane indywidualnie przez profesjonalną firmę sztauerską. Zarówno przy transporcie do portu jak i w porcie. Wszystko musi być potwierdzone po załadunku przez certyfikowanego surveyora, czy załadunek spełnia przepisy oraz wymogi armatora statku. Koszty takiej operacji są wysokie, jednak wtedy mamy pewność, że taki towar dopłynie bezpiecznie do celu.

 

 

Plomba butelkowa na kontenerze

 

Poza zabezpieczeniami samego ładunku, ważne jest aby uniknąć np. kradzieży towaru. Najpopularniejszymi zabezpieczeniami kontenerów są wiec plomby zgodne z ISO/PAS17712 i C-TPAT lub nawet dodatkowe nadajniki GPS przy towarze bardzo drogim.

 

 

W każdym niemal przypadku firma spedycyjna rekomenduje klientom ubezpieczenie cargo towarów w formule all risks, co doskonale zabezpiecza ich interesy  w przypadku kradzieży, zniszczenie mienia, ale także awarii wspólnej, która może wystąpić przy wypadku statku. Awaria wspólna to już jest zupełnie inna historia do opisania w kolejnym artykule.